В Україні за порушення військового обов’язку можуть не тільки виписати штраф, а й залишити без авто. І хоча така перспектива звучить як сюжет з антиутопії, вона цілком реальна — щоправда, не для всіх і не одразу.
Адвокатка та керуюча партнерка об’єднання «Актум» Олена Хоменко в коментарі РБК-Україна пояснила, кому і за що може загрожувати втрата транспортного засобу.
Штраф як перший дзвіночок
Все починається з невиконання вимог територіального центру комплектування: не з’явився на оновлення даних або на медкомісію — отримай штраф. Сума — від 17 до 25 тисяч гривень. І це не фіксований максимум — якщо не сплатити вчасно, можуть накласти ще кілька таких стягнень.
15 днів на оплату — інакше сума штрафу подвоюється. Наприклад, штраф у 25,5 тис. грн швидко перетвориться на 51 тисячу. І таких боргів може бути кілька. Як результат — вже три невиплачених штрафи і нараховується 160 тисяч гривень.
Надія Матвєєва й тема, про яку вона не скаже ані слова: що приховує зірка СТБ
Водії, будьте готові: на блокпостах тепер особливо цікавляться не правами, що почали перевірятт
"Вона змінила мою долю": Іво Бобул розповів, як Софія Ротару на пару з Кобзоном втрутилась в його життя
Прощавай, дешеве яблуко: чому у 2025-му українці платитимуть "золотом" за фрукт із саду бабусі
А далі — арешт і продаж авто
Коли загальна сума боргу перевищує 165 тисяч гривень, державний виконавець може почати процедуру арешту майна. Машину можуть не просто забрати, а й виставити на продаж на державних електронних аукціонах СЕТАМ. Тобто ви прокидаєтесь, а ваше авто вже в списку "на продаж" — все законно.
Таке рішення не приймається одразу — лише через суд. Але судове рішення сьогодні не таке вже й рідкісне.
Скільки таких випадків?
На щастя чи поки що — на диво — не так багато. За словами Хоменко, з початку 2025 року в українських судах розглядалося 59 справ, пов’язаних із позбавленням водійських прав за порушення військового обліку. Вже є 9 судових рішень, ще 50 справ залишаються на розгляді.
А от оскарження штрафів — це вже народна забава. Виконавчих проваджень з приводу неоновлення персональних даних або проігнорованих повісток — куди більше.
Чому справ поки мало?
Судова машина в умовах війни працює з перебоями. Повітряні тривоги, нестача ресурсів, завантаженість судів — усе це сповільнює процес. До того ж, подання позову вимагає сплати судового збору, а в бюджеті на ТЦК і СП такі витрати не передбачені. Тож часто порушників не карають не з милосердя — просто не вистачає рук і грошей.
Читайте також:
Водії, будьте готові: на блокпостах тепер особливо цікавляться не правами, що почали перевіряти.
Відбулося, пенсії рекордно підвищать: ПФУ виплатить пенсіонерам мільярди.